Tento web již není aktualizován.
Pokud vás zajímají
anarchofeministická témata,
navštivte anarchofeminismus.org

Feministická Skupina
8. března

novinky

Feministická skupina
8. března
kdo jsme
přehled našich akcí

>> Reakce <<
na stanoviska občanského sdružení Hnutí Pro život ČR (Prolife) usilujícího o zákaz možnosti umělého přerušení těhotenství


>> 25. listopad 2001 - Mezinárodní den boje proti násilí na ženách.<<


>> Buďme pro svobodnou volbu!!! - Proč Feministická skupina 8. března vystupuje proti Hnutí pro život ČR.<<


Globální stávka žen 2001 ČR
Prohlášení
Projev z 8.3. 2001
Report



(Anarcho)feminismus
Média
Násili na ženách
Globalizace a pracovní trh

Kultura a umění


anarchist black cross
anarchistický černý kříž ČSAF


odkazy

Kontaktujte nás!!!

fs8.brezna@centrum.cz

Pokud máte zájem o Přímou cestu nebo Sírénu pište na:

fs.distribuce@centrum.cz

Zájemci ze Slovenska, prosím, kontaktujte:

Legal Freedom distribution, Posterestante, 850 07, Bratislava.

Čtvrtá pouliční brněnská slavnost

Dne 25. května 2002 se v Brně konala Brněnská pouliční slavnost (chcete-li street party), v pořadí již čtvrtá. Tradičně si tato akce klade za cíl upozornit na problémy lokální i globální.

Lokálním brněnským problémem je současná situace dopravy v Brně a plány Magistrátu města Brna (MmB) do budoucna. Náš "skvělý" magistrát by rád celé Brno obehnal minimálně čtyřproudými dálnicemi (aby jich náhodou nebylo málo) a provrtal tunely, bohužel jej ani v nejmenším nenapadne postarat se třeba o sí cyklostezek (v Brně je jich minimum a vedou "odnikud do nikam") nebo snad dokonce zvýhodnit hromadnou dopravu před individuální. Posledním výmyslem MmB bylo zrušení pokud možno těch nejfrekventovanějších přechodů pro chodce, aby se páni a dámy mohli pohodlně vozit bez obtížného zastavování.

Globální problémy hodně lidí zná (nejvíc lidí na světě je totiž pociuje na vlastní kůži). Organizátoři letos pouliční slavnost zaměřili především proti útočné politice NATO a s ní spojenému celosvětovému militarismu. Zatímco státy a vlády nakupují zbraně a zbraňové systémy za miliardy špinavých amerických dolarů, přes dvě miliardy lidí na světě trpí akutním nedostatkem potravin, žijí za méně než 1, 50 USD na den, mají problémy dostat se k pitné vodě a o lékařské péči či snad dokonce vzdělání ani nemluvě. Účastníci a organizátoři 4. BPS jasně vyjádřili nesouhlas s politikou NATO a zároveň se zasedáním této zabijácké organizace na podzim roku 2002 v Praze. "Večírek" těch nejvyšších státních představitelů bohatých států, jejich noshledů z armád a podbízečů z nadnárodních zbrojařských firem, totiž zaplatí kdo? Běžný český občan.

Celá street party nebyla zaměřena jen proti rušení brněnských přechodů a zasedání NATO. Jako vždy zde byla k vidění spousta informací o alternativním životním stylu, kultuře, vegetariánství či veganství, lidských právech, která jsou i ženskými právy, o feminismu, právech zvířat, kampaně proti rasismu a fašismu apod. Své infostánky a distra zde rozbili Ochránci hospodářských zvířat, NeSEHnutí, Děti Země, Organizace revolučních anarchistů Solidarita a nemohla chybět ani ČSAF. O hudbu se staraly především soundsystémy, jeden z nich umístěný v pojízdném postarším autobusu.

Celé akce se zúčastnilo podle odhadů Policie ČR asi 500 až 600 lidí . Z místa srazu (brněnská křižovatka Nové Sady, poblíž Hlavního nádraží) šel pochod za skandování hesel klasických (Ulice lidem!, Ulice jsou naše!), ekologických (Chceme město bez aut! a Zeleň místo šedi) až po kritická (Ľpína a hnus, kapitalismus!). Zavlálo několik anarchistických a reclaim the streets vlajek, v čele byly neseny transparenty s ekologickou tematikou. Průvod se zastavil na ulici Koliště (čtyřproudá silnice), kde na tři hodiny zablokoval automobilovou dopravu, nebo žádné linky hromadné dopravy po této ulici nejezdí. Opět se rozbalily infostánky a distra, prodávalo se veganské občerstvení a limonáda, přes silnici byly nataženy sítě na nohejbal a volejbal a vesele se hrálo. Ze soundsystémů dunělo silně nekomerční techno a jungle, pro ty spíše rockové a punkové hrálo uskupení Terrariot. Zazněly projevy o historii street parties, o brněnských dopravních problémech, o NATO a nakonec účastníci slyšeli pozvání na zářijovou street party do Bratislavy. Okolo procházeli policisté vyzbrojení vším možným, hlavně drahými videokamerami. Několik "tajných" se pokoušelo vmísit se mezi účastníky, ale "nějak nezapadli" a tak to po chvilce vzdali a rezignovaně si šli povídat se svými uniformovanými kolegy. Za rohem, mimo dohled, stály připraveny antony narvané policisty k prasknutí, jízdní policisté (kteří o zvířecích právech asi nikdy neslyšeli), psovodi a nakonec velká policejní Tatra.

Po skončení blokády se průvod vydal dále po Kolišti až na Moravské náměstí, kde se v poklidu rozešel. Policisté si užili vedra v antonech a odjeli domů. źádný incident s fašisty uniformovanými ani s fašisty neuniformovanými nebyl zaznamenán, krom předvečera akce, kdy se v Brně odehrál konflikt mezi neonacisty a antifašisty. Policisté však neopomněli zkontrolovat automobil, který odvážel transparenty a infostánky a napařit mu pokutu.

Komerční média si "pochutnala" na několika opilých alkopunks a takzvaně veřejnoprávní televize prohlásila, že účast byla hluboce pod očekávání nízká. No, nevím, co čekala ČT, ale zase tak málo nás nebylo. Je pravda, že policistů mohlo být i o něco víc, což svědčí o tom, že česká policie má asi peněz na rozhazování. Primátor města Brna Petr Duchoň, "vybraný za ODSS" po čtvrté street party v Brně bez konfliktů jistě nezapomene dodat něco o "rabování a násilnostech" a starostka městské části Brno 2 řekla, že její radnici naše akce stála zhruba 20 000 Kč. Vzhledem k tomu, že jsme od ní žádné peníze neobdrželi a veškerý prostor po sobě perfektně uklidili (tak čisto jako po street party na Kolišti ještě nebylo), zajímalo by mě, co tím paní starostka myslela.

Jak vidíte, na street party i po street party je vždycky legrace. A když se spojí zábava s politickým a ekologickým protestem, stojí to zato. Tak neváhejte a za rok přijďte taky.

Honza Dave