Tento web již není aktualizován.
Pokud vás zajímají
anarchofeministická témata,
navštivte anarchofeminismus.org

kdo jsme ? (anarcho)feminismus žena a média násilí na ženách ekonomická
globalizace
kultura a
umění
časopisy prohlášení, materiály ... anarchofeministický
archiv
H O M E



Kontaktujte nás !!!
fs8.brezna@centrum.cz
tel.: 732 745 268
Pokud máte zájem o Přímou cestu nebo Sírénu pište na:
fs.distribuce@centrum.cz
Zájemci ze Slovenska, prosím, kontaktujte:

ČSAF Slovensko
Posterestante
850 07    Bratislava 57, csaf_sk@hotmail.com, csaf_vychod@hotamil.com.

>>ODKAZY<<
Anarchistický
černý kříž

>>ENGLISH INFO<<
AntiNATO
antinato.csaf.cz
protinato.s.cz

Mezinárodní den žen, 8. březen 2003

Také pro Vás má zkratka MDź negativní nebo žádný význam? Možná si pod těmito třemi písmeny představíte "oslavu" tohoto dne tak, jak probíhala za minulého režimu. Nebo vůbec nic? Fakt, že se Mezinárodní den žen stal takzvaným oficiálním svátkem, způsobilo jeho odcizení lidem. Ztratil svůj význam stejně jako mnoho věcí, které byly řízeny shora. Například První máj byl státním svátkem, aniž by při oficiálních akcích zaznělo jediné slovo pracujících lidí, kterým tento den měl "patřit". V dnešní době se tradice prvního máje vrátila, tento den nemine bez akcí, které vyjadřují odpor vůči stávajícímu systému. Jak je to ale s osmým březnem? Je chápán jako významný den, den připomínající boj za lepší pracovní podmínky, boj za změnu? Pro mnoho lidí má Mezinárodní den žen stále zvuk něčeho poplatného předešlé době. Mnoho lidí si tento významný den spojuje s minulým řežimem, jako by to byl "jeho svátek".

Historie Mezinárodního dne žen je ale starší. Jeho tradice začala poslední únorovou nedělí roku 1908 ve Spojených státech, kdy ženy zorganizovaly první Den žen, čímž se postavily za svá práva. O tři roky později byl tento den slaven 19. března a v různých zemích se veřejných shromáždění účastnilo více než 1 milion mužů a žen. Asi týden poté vypukl v centru New Yorku požár, při kterém přišlo kvůli nedostatku únikových cest o život přes 140 pracujících dívek. Tato událost jen potvrdila a zdůraznila nutnost aktivního protestu proti stávajícím podmínkám. Datum 8. března bylo nakonec vybráno na památku ženských nepokojů zaměřených proti válce a bídě v Petrohradu v roce 1917. Ty potom přerostly v únorovou revoluci a vedly k abdikaci cara. I když vydobývání různých ústupků ze strany mocných nikdy nevyřešilo a nikdy úplně nevyřeší situaci, přesto symbolizuje přetrvávající odpor. Není možné spoléhat na humánnost vládnoucích, přesto stávky a jiné podobné aktivity představují tradici boje za jinou společnost, která bude fungovat na odlišných principech. Nestačí ale jen protestovat, je potřeba tvořit konstruktivní alternativu. Mezinárodní den žen by neměl být chápán jako den, kdy se ženy "ocení" za odvedenou práci, nebo politují kvůli těžkým životním podmínkám. Spíše by měl být brán jako příležitost mluvit o ženách a mužích jako o partnerech společného boje. I když 8. březen může mít pro různé lidi odlišný význam, vždy by měl být chápán i jako připomínka boje žen za svobodnější a spravedlivější svět.

A proto přijďte vrátit tomuto dnu jeho význam 8. března 2003, v 15 hodin na náměstí Míru. Kromě získání informací, možnosti zakoupení nového čísla časopisu Přímá cesta zaměřeného na antifašismus a válku, uslyšíte Edelweis piráten a další kapely v reprodukované podobě. Od 17 hodin můžete zhlédnout nekonvenčí pouliční divadlo Pipi dlouhá punčocha podle knihy Astrid Lindgren. Pokud máte děti, vemte je s sebou, k dispozici bude opět dětský koutek.

Prostě přijďte a tvořte s námi tuto akci tak, aby byla pokračováním tradice 8. března!

Feministická skupina 8. března, fs8.brezna@centrum.cz, http://fs8brezna.ecn.cz