Tento web již není aktualizován.
Pokud vás zajímají
anarchofeministická témata,
navštivte anarchofeminismus.org

Feministická Skupina
8. března

novinky

Feministická skupina
8. března
kdo jsme
přehled našich akcí

>> Reakce <<
na stanoviska občanského sdružení Hnutí Pro život ČR (Prolife) usilujícího o zákaz možnosti umělého přerušení těhotenství


Globální stávka žen 2001 ČR
Prohlášení
Projev z 8.3. 2001
ReportGlobální stávka žen 2001 ve světě

(Anarcho)feminismus
Média
Násili na ženách
Globalizace a pracovní trh

kultura a umění

anarchist black cross
anarchistický černý kříž ČSAF


odkazy

akce

Kontaktujte nás!!!

fs8.brezna@centrum.cz

0605 128 408

Pochod Hnutí pro život ČR za legislativní zákaz interrupcí a anarchofeministická protiakce - 23. března 2002.

V sobotu 23. března 2002 uspořádalo Hnutí pro život ČR (HPź ČR) u příležitosti Dne nenarozených dětí Pochod za život, kterým se snažilo upozornit na podle jejich slov nedostatečnou ochranu lidského života již od jeho početí a prostřednictvím kterého se snaží prosadit legislativní zákaz interrupcí. Feministická skupina 8. března se podobně jako minulý rok rozhodla uspořádat protiakci. K tomuto kroku jsme se rozhodli/y, protože nesouhlasíme s nesmyslným požadavkem legislativního zákazu interrupcí. Tento zákaz není řešením, vznikají tak pouze další problémy - neodborné provádění interrupcí, nesmyslný růst cen těchto zákroků, stigmatizace ženy (a jejího okolí), která se k tomuto kroku rozhodne, atd. Nejsme žádnými propagátory/kami umělých potratů, pouze si uvědomujeme složitost tohoto problému a nemůžeme posuzovat rozhodování jiných lidí, které je založeno na řadě odlišných důvodů. Řešením je podle nás celková změna současného společenského systému, růst vzdělanosti a informovanosti obyvatelstva, užívání antikoncepčních prostředků, atd. Dalšími důvody pro protiakci byly klerofašistické názory této organizace, která říká, že nemanželské děti, děti ze zkumavek, antikoncepce a homosexuálové škodí naší společnosti. Z dalších projevů zástupců této organizace je zřejmé, že stojí o život děti, ale pouze některých … ne, homosexuálové nemohou vychovávat svoje děti, protože ty pak škodí společnosti, rodiče, kteří se rozhodnou pro umělé oplodnění, tak plodí děti, které také poté společnosti škodí a navíc Hnutí pro život apeluje na tzv. kulturní národy. Kdo je však tím "kulturním" a "nekulturním" národem, jak by tato organizace zacházela se svými nepřáteli a nekulturními národy, kdyby měla větší vliv ve společnosti?

Feministická skupina pro tuto příležitost vydala informační leták Buďme pro svobodnou volbu!, ve kterém informuje o názorech HPź ČR. Na nesmyslnost požadavků této organizace a na negativní vliv církve ve společnosti jsme se snažili/y poukázat také maskou papeže se zkrvavenýma rukama a okurkou s prezervativem. Ten také vzbudil téměř největší rozhořčení účastníků/nic tohoto pochodu a "papež" si vysloužil i jedno fyzické napadení. Účastníci/ce protiakce se snažili/y s aktivisty/kami pro-život diskutovat, bohužel se nedočkali/y jediné odpovědi na své otázky, občas se však dočkali/y nějaké té urážky. Velmi zajímavá odpověď přišla od jedné ženy. Na otázku, proč nemanželské děti škodí společnosti, odpověděla, že jí nevadí. Na dotaz, proč se tedy účastní pochodu skupiny, která toto propaguje na svých webových stránkách, odpověděla, že "tak asi škoděj, nooo."

Asi po půl hodině se část účastníků/nic protiakce vydala rozdávat letáky (Buďme pro svobodnou volbu - 2002, Prohlášení Feministické skupiny 8. března k aktivitám HPź ČR - 2001 a článek z časopisu Přímá cesta II o HPź ČR - 2002) po trase prolife pochodu a část se odebrala na Václavské náměstí sledovat, jak akce pokračuje. Bohužel v horní části Václavského náměstí byla skupina aktivistů/tek napadena neuniformovanými muži a ženami, kteří se později (tedy pouze někteří/ré) prokázali jako policisté. Dva lidé byli zadrženi a obviněni z neuposlechnutí výzvy veřejného činitele a odmítnutí prokázání totožnosti. Ti jsou či byli řešení v přestupkovém řízení. Jedna z účastnic byla obviněna ze smyšleného napadení veřejného činitele. To, že se jedná o smyšlené napadení, také dokazuje videokazeta, kterou prý pořídil náhodný kolemjdoucí. Akce HPź ČR dále pokračovala projevy (např. lidovecký poslanec Marek Benda) a vystoupením hudební skupiny Paprsky.

V průvodu se také objevil transparent "Bůh-Vlast-Rodina. Program národní obnovy." Na dotaz jednoho z našich členů, zda se jedná o heslo HPź ČR, nebo jiné organizace, Z. Rybová z HPź ČR odpověděla, že je to heslo organizace "Akce 99 - Akce národní obnovy", která je vyhroceně pravicovou organizací, ale i přesto s nimi budou v otázce legislativního zákazu interrupcí spolupracovat. To jenom dokazuje klerofašistické tendence této organizace. Většina médií o této demonstraci informovala poněkud zkresleně, především pak Mf Dnes, která napsala, že anarchisté se dožadovali interrupcí zdarma hrazených ze zdravotního pojištění. S tímto požadavkem však přišla bolševická skupina REVO. O argumentech anarcho/feministů/tek téměř žádná média neinformovala, a neinformovala ani o fašizujících názorech této organizace.

Linda