Tento web již není aktualizován.
Pokud vás zajímají
anarchofeministická témata,
navštivte anarchofeminismus.org

kdo jsme ? (anarcho)feminismus žena a média násilí na ženách ekonomická
globalizace
kultura a
umění
časopisy prohlášení, materiály ... anarchofeministický
archiv
H O M EKontaktujte nás !!!
fs8.brezna@centrum.cz
tel.: 732 745 268
Pokud máte zájem o Přímou cestu nebo Sírénu pište na:
fs.distribuce@centrum.cz
Zájemci ze Slovenska, prosím, kontaktujte:

ČSAF Slovensko
Posterestante
850 07    Bratislava 57, csaf_sk@hotmail.com, csaf_vychod@hotamil.com.

>>ODKAZY<<
Anarchistický
černý kříž

>>ENGLISH INFO<<

Squatekk

V sobotu 28.8. se konala zajímavá akce a dá se říci za poslední dobu originální oživení politických aktivit. O co šlo? Kolektiv připravující akci squatekk usiloval o upozornění na problematiku opuštěných domů, které se nepoužívají a chátrají. Z důvodů nedostatku peněz majitel ( často město) nevyužívá vybydlené domy. Tato akce vznikla právě proto, že si kolektiv organizátorů ( a nejspíš i účastníci a účastnice akce) myslí, že by se těchto domů dalo dobře využít. Mohly by z nich vznikat squaty, které umožní lidem bydlet tak, jak si představují. Squat nemusí poskytovat jen střechu nad hlavou, ale i prostor pro vytvoření alternativních center a místa organizování politických aktivit.

Toto bylo pozadí sobotní akce. Jejím bezprostředním cílem bylo na jeden den (a noc) oživit opuštěný dům známý jako Šafránka. Výběr nebyl náhodný, tento statek byl před rokem obsazený skupinou lidí, kteří byli/y ochotni/y vytvořit z minimálních prostředků domov pro sebe a místo pro střetávání pro ostatní. Bohužel byl tento squat po krátké době vyklizen policií. I přes přetrvávající odpor obyvatel a obyvatelek, kteří odmítali/y slézt ze střechy, i přes demonstrace před magistrátem, i přes akce konající se před Šafránkou, skončila tato snaha odchodem squaterů a squaterek.

Jak probíhalo oživování Šafránky? Sraz pro veřejnost byl v zahradní restauraci Klamovka. I přes zpestření v podobě několika tajných policistů (včetně p. Kopečného) s velmi nenápadnými fotoaparáty, se podařilo přítomné nasměrovat na Šafránku. Na dvoře vyrostl bar, kde se přítomné a přítomní mohli/y občerstvit alko či nealko nebo veganskými pochoutkami. V jedné z obytných částí vznikla malá galerie, kde byly vystavené nejrůznější fotky a obrazy. Například tam byly fotky z prvního obsazení Šafránky nebo ze zappatistické demonstrace. Obrazy a koláže byly velmi originální, některé se zaměřovaly například na obraz muže a ženy v kapitalistické společnosti. Na dvou místech Dj's pouštěli hudbu většinou odlišných stylů (Jungle, DigitalHarcore, Hip Hop, Reaggae, Ska, Punk), takže si skoro všichni mohli/y vybrat oblíbenou hudbu. Dále na programu bylo promítání filmů např. Argentina (IMC), Pařížský Máj (Chris Marker), Hledání cest a Z lásky (Třeštíková). Později v noci bylo k zhlédnutí vystoupení industriálního divadla Sangredans (noice radiete extreme ballet), které bylo opravdu originální.

Z mého pohledu se akce povedla, přišlo zhruba 80 lidí, které netvořili/y jen známí. Squatování jako téma se tak možná opět rozšířilo do povědomí více lidí. Kromě této stránky splnila akce i jiný účel, většina lidí si ten večer příjemně užila ať už kvůli hudbě, pivu nebo známým. Pro mne to mimo jiné bylo důkazem, že jde kreativní formou tvořit i jiné politické aktivity.

Hedvika

fotogalerie