Tento web již není aktualizován.
Pokud vás zajímají
anarchofeministická témata,
navštivte anarchofeminismus.org

Feministická Skupina
8. března

novinky

Feministická skupina
8. března
kdo jsme
akce


Globální stávka žen
2001 ČR
Prohlášení
Projev z 8.3. 2001
ReportGlobální stávka žen 2001 ve světě

Feminismus
Média + Nokia
Násili na ženách
Globalizace a pracovní trh

kultura a umění

odkazy

Historie street parties v Čechách a na Slovensku

Praha:

První street party vůbec s názvem Global Street Party se konala 16. května 1998 a proběhla v dalších asi 40 světových městech. Protest byl namířen proti jednání WTO - Světové obchodní organizace. Pražské SP se zůčastnilo přibližně tři tisíce lidí. Pochd Prahou vedl po magistrále, kde došlo k prvním snahám policie zastavit průvod přes nábřeží a zpět do centra, kde proti chaotickým zbytkům původního průchodu zasáhla policie.

Čistě pražskou akcí byla Local Street Party 29. srpna 1998, které se zůčastnilo asi dva tisíce lidí. Cílem bylo upozornit na problémy dopravy v Praze a na policejní násilí při předcházející Global Street Party. Průvod směřoval po nábřeží, na Karlovo náměstí a na náměstí Míru, s přechodnou blokádou Reslovy ulice.

Účastí největší akcí byla Street Party dne 5. června 1999. Ta byla koncipována jako součást J18 (June 18 - 18. červen) - kampaně proti finančním centrum. Účastnilo se jí zhruba 5 - 8 tisíc lidí. Akce se odchýlila od charakteru street party - dav chaoticky procházel městem, došlo k vysklení oken americké ambasády.

Menší akce charakteru klasické demonstrace proběhla v samotný J18 - tedy 18. červen.

Další menší akcí byla Street party 30. června 2000 s účastí zhruba dvou set lidí.

Brno:

První Brněnská pouliční slavnost se uskutečnila 22. května 1999. Akce byla protestem proti automobilismu zajména v souvislosti s výstavbou dálnice R43. Průvod zhruba osmi set lidí přechodně blokoval jednu z hlavních automobilových komunikací v Brně.

Druhá Brněnská pouliční slavnost pořádaná 27. května 2000 byla součástí kampaně proti politice MMF (Mezinárodní měnový fond) a SB. Akci podpořilo přibližně 1500 lidí. Součástí průvodu městem byla časově omezená blokáda jedné komunikace.

Bratislava:

Street party pořádana 10. júna 2000 byla namířena proti politice MMF (Mezinárodního měnového fondu) a SB (Světové banky) a proti automobilismu. Průvod přibližně tisícovky účastníku blokoval na různých místech dopravu.

Více informací:

www.ulicelidem.cz, hlaszeme.ecn.cz, 2bps.rave.cz, mujweb.atlas.cz/www/www_mjp/prvni.html, come.to/konfrontace.

Vojta