Zpráva o antifašistické demonstraci v Hradci Králové -
24. Března 2001
24. března 2001 v Hradci Králové proběhla antifašistická demonstrace, kterou organizovala AFA-Praha (Antifašistická akce) ve spolupráci s místními aktivisty. Této akce se zúčastnilo asi 300 lidí, kteří se sešli, aby vyjádřili svůj nesouhlas s neonacistickými a fašistickými aktivitami v České republice. Demonstrace byla zaměřena především proti nedávno vzniklému Národně sociálnímu bloku (NSB) a proti vzrůstajícímu počtu a brutalitě útoků ze strany neonacistů a fašistů.
Krajně pravicové uskupení NSB vzniklo 3. března v Praze z členů bývalé Vlastenecké republikánské strany (VRS) a řady členů neonacistických skupin: Národního odporu (NO) a Národní aliance (NA). Vůdčí osobnost NA Vladimír Skoupý (známý díky svým výrokům zpochybňujícím existenci holokaustu a napadení ženy s dítětem) se stal předsedou středočeské pobočky strany. Bývalý aktivista NO Filip Vávra (dříve odsouzený za napadení gay klubu) se stal tajemníkem NSB. Tato strana usiluje o vstup do parlamentu a o získání přízně veřejnosti, proto se populisticky snaží soustředit především na sociální otázky. (podrobnější informace se dozvíte např. v A-kontra 2/2001, 3/2001).
Na 3. března byla svolána také protiakce - antifašistická demonstrace (svolavatel AFA - Praha), jejímž cílem bylo narušit jednání těchto ultrapravicových uskupení. Antifašisté však byli brutálně rozehnání. Celkem bylo zadrženo 19 demonstrantů. Dva z nich byli neoprávněně obviněni z útoku na veřejného činitele. Na stanici byli zadržení slovně napadání a některým policisté vyhrožovali. Několik ze zadržených a demonstrujících muselo být lékařsky ošetřeno. Jedno z obvinění z útoku na veřejného činitele bylo již staženo. Policistům se ani po měsíci usilovného hledání nepodařilo vymyslet dostatečné množství důkazů, na jejichž základě by mohly vykonstruovat žalobu.
Antifašistická demonstrace v Hradci Králové začala po 12. hodině pochodem do centra města. V čele průvodu jela dodávka s dj´s, kteří hráli do rytmu pochodu. Někteří z aktivistů rozdávali letáky týkající se sjednocování české ultrapravice a také prohlášení FS8.3. reagující na snahy českého pro-life hnutí legislativně zakázat možnost interrupce (viz projev z demo 24.4.). Demonstrace byla ukončena asi po hodině a půl shromážděním, na kterém zazněli proslovy několika organizací: AFA, Nesehnutí, ORA-Solidarita a Feministická skupina 8. března. Řečník Antifašistické akce informoval o NSB, Nesehnutí se soustředili především na konkrétní útoky neonacistů a fašistů a kritizovali práci policie. ORA-Solidarita varovala před NSB a vyzvala účastníky demonstrace k boji za beztřídní společnost. Na závěr vystoupila zástupkyně FS8.3., která varovala před rostoucími autoritářskými
tendencemi v české společnosti v souvislosti se snahami občanského sdružení Hnutí pro život, které usiluje o legislativní zákaz interrupce - o omezení svobodné volby každé ženy (a muže) rozhodnout se o svém vlastním reprodukčním zdraví.
Po skončení demonstrace se konala v královehradeckém klubu El Diablo přednáška, během níž zástupci Antifašistické akce informovali o nově vzniklém NSB a o činnosti AFA-Česká republika. Byly promítnuty záznamy z demonstrací, na kterých se prezentovali čeští neonacisté nyní organizovaní v NSB. Nevystupovali v nich však jako mladí "politici", kterým jde o blaho "národa", ale jako pouliční rváči a kovaní neonacisté, kteří své skutečné názory neskrývají za populistickými výroky a elegantními sáčky. Celá akce byla zakončena hudebním koncertem.
Ling