Tento web již není aktualizován.
Pokud vás zajímají
anarchofeministická témata,
navštivte anarchofeminismus.org

Feministická Skupina
8. března

novinky

Feministická skupina
8. března
kdo jsme
akce


Globální stávka žen
2001 ČR
Prohlášení
Projev z 8.3. 2001
ReportGlobální stávka žen 2001 ve světě

Feminismus
Média + Nokia
Násili na ženách
Globalizace a pracovní trh

kultura a umění

odkazy

Rozhovor s organizátory 1. východočeské pouliční slavnosti

1.východočeská pouliční slavnost Vysoké Mýto -1. září 2001

Sraz: 12:30 - na náměstí Přemyla Otakara II.

Pořádají Ulice lidem východní Čechy (UL-VČ) - momentálními členy jsou členi ČSAF, Nesehnutí VM, Vysokomýtského anarchistického sdružení, ale i lidé, kteří členy žádné podobné skupiny nejsou.

Na které problémy chce Vámi pořádaná Street Party upozornit ?

Tak na globální úrovni bude vysokomýtská pouliční slavnost vyjádřením protestu proti stále rostoucímu automobilismu a systému, který ho podporuje. Na lokální úrovni jde o vyjádření jasného NE výstavbě nepotřebné dálnice R35 a o podporu kampaně za možnost bezpečného přejití stávající I/35 ve Vysokém Mýtě.

Je Vámi pořádaná Street Party aktuální reakcí na určité problémy nebo se jedná spíš o součást kontinuální aktivity?

Na globální úrovni považujeme pouliční slavnost za pokračování street parties, které probíhají již několik let po celém světě a samozřejmě i v Česku (zatím v Brně a v Praze). Na lokální úrovni jde v případě kampaně za možnost bezpečného přejití I/35 o dlouhodobou kampaň. Silnice I/35 vede prakticky středem města, takže přes ní denně musí projít tisíce lidí do práce, ale i dětí do škol či školek. Na celé několikakilometrové délce tahu jsou pouze dva podchody, a to na naprosto nevyhovujících místech, kde téměř nikdo nechodí. Již přes rok zde vedeme kampaň za vybudování semaforů pro chodce na dvou nejexponovanějších přechodech. Přes to, že jsme vyzkoušeli snad všechno, od otevřených dopisů přes veřejné apely a demonstrace až po hodinovou blokádu I/35 na loňský Den bez aut, nikdy jsme se nedočkali žádné reakce. Peníze se sypou dál jen do úprav pro větší pohodlí řidičů aut. V případě chystané výstavby R35 jde o reakci na krok představitelů města, kteří se rozhodli vytvořit jakousi alianci za výstavbu R35 okolím Vysokého Mýta. Nepředcházela tomu žádná veřejná debata, žádné vysvětlení proč by tudy R35 měla vést a proč by měla vést vůbec někudy. Místo toho jsme se dočkali nesmyslné fráze "dálnice = ekonomický růst." Nechceme však na rozdíl např. od některých starostů menších vesnic, prosadit trasu R35 vedoucí jinudy. My nechceme R35 nikde!

Na co se můžeme na Vámi pořádané Street Party těšit?

No, těšit se můžete například na veganské občerstvení, na grilování veganských burgerů přímo na mezinárodní silnici, na bikovou exhibici ve flatlandu, na turnaj v pouličních sportech jako je volejbal, streetbal či fotbal, na infostánky různých ekologických a sociálních organizací atd. Zkrátka, na velkou párty, která bude zároveň protestem. Po ukončení blokády proběhne také afterparty.

Čím by se měla Vaše Street Party lišit od klasické demošky?

Po různých "streettrapasech" je tahle otázka skutečně na místě. Pouliční slavnost ve VM bude skutečně street party. Nebude probíhat někde v parku či na náměstí, ale přímo na asfaltu, na mezinárodní silnici I/35, po které za jiných okolností projíždí stovky automobilů a kamionů. Na náměstí bude jen sraz a zhruba v jednu - půl druhé vyrazíme krátkým pochodem na I/35. Teprve tam budou rozdělány infostánky, přečteny projevy, tam bude hrát soundsystem, probíhat sportovní turnaj atd. Tedy, samotnou naší přítomností, naší zábavou budeme zároveň protestovat, nebo budeme blokovat významnou mezinárodní komunikaci.

Navazujete na street parties, které u nás proběhly v minulosti a také na street parties ve světě?

Tak na to jsem již vlastně odpověděl. Ano, samozřejmě navazujeme.

Kontakt: http://psvm.3web.cz

e-mail: ul-vc@seznam.cz.rozhovor připravil Vojta a Ling